Prezident Klaus má pravdu

úterý 6. březen 2012 01:46

i když jde o pravdu ušmudlanou. On opravdu nemusí vysvětlovat kdy, proč a komu milost udělil. Potud tedy jde o jeho právo. Jenže tu jaksi chybí co to právo předpokládá. Tedy, že osoba která se prezidentem stala, bude člověk čestný, spravedlivý, který tohoto práva milosti užije tam, kde zákon či soudní právo nestačí, kde je potřeba pohlédnout na věc očima člověka, přidat i to, co se u soudu jaksi moc nepočítá, co přímo s případem nesouvisí, ale přitom to ukazuje lidské kvality odsouzeného. Tedy, že tohoto práva nebude užívat pro svůj osobní prospěch, at už jde o pomoc kamarádům či pro jiné skryté zájmy.

  Vzpomínáte si na povídku Karla Capka, kde muž, který předstupuje před poslední soud se diví, že Pán Bůh zde figuruje pouze v roli svědka? A pak vysvětlení Pána Boha, proč nemůže být soudcem, že prostě ví o člověku, který přichází před soud všechno, tedy i ty drobné věci, jež se staly během jeho života, tedy i ty drobné dobré věci, kterých se "dopustil",  a že by potom nemohl odsoudit nikoho z nás.                           A tady právě ta výsada, kterou prezident má počítá s jeho ctí, poctivostí a moudrostí. Tedy s něčím, co v tomto případě nefungovalo, co totálně selhalo. V minulosti to bylo podstatně jednodušší. Toto právo vlastnil král, království patřilo jemu, tedy v jeho vlastním zájmu bylo rozlišit co jeho království a tedy vlastně jemu škodí. Odpuštění byla jen jeho věc. Klausovi dojde pravděpodobně až tak asi za rok, že on králem není. Tentokrát si asi řekl, jde o prkotinu, kdo z nás nekrade. Má pravdu když říká z nás a má na mysli politiky. A já, Vašek veliký, nikomu nic vysvětlovat nemusím. S čím počítá smysl tohoto práva, to mu může být ukradené, s tím si on hlavu lámat nemusí. Jenže je zde druhá stránka věci. Lidi. A ti mají taky svá práva. Například myslet si to, k čemu dospějí po vlastní úvaze. Tedy v tomto případě to, zda jste se v tomto případě této výsadě prezidenta nezpronevěřil, nezneužil ji jen pro vlastní zájmy. Ona je to vlastně taková vyslaná zpráva všem mafiánům, lumpům všeho kalibru, kteří mají peníze, a pokud jedli vtipnou kaši, proč to nějak nezkusit, najít nějakou cestičku, pěkně pohnojit a pak....no, co říkáte. Nestojí to za úvahu? Diskrétnost a bezpečnost zaručena. Ona ta milost je, pokud má člověk svědomí, pěkně ošemetná věc. Vzpomínáte na Piláta? Ten sice králem nebyl, ale touto výsadou disponoval. Chtěl v případě, kdy viděl, že se děje křivda, užít tohoto práva ve prospěch nevinného. Sám,tlačen lumpy se bál, tak přenesl tuto možnost na lid, doufaje, že se postaví za nevinného. Když mu přesto jeho tah nevyšel a Kristus byl ukřižován, pronesl větu zbabělců -  já si myji ruce. Ze člověk, když vidí nespravedlnost by si ruce mýt neměl, měl by jednat, to víme všichni, že ano. Kdyby se pan prezident měl postavit proti všemu zlu o kterém ví a ke kterému mlčí, domnívaje se že tímto způsobem zůstanou jeho ruce čisté...no to by si ze svého platu těžko našetřil na vilu, kterou bude kupovat. Pilát se v žádném případě nezachoval statečně, podlehl nátlaku. U pana prezidenta mám spíš pocit,  že ho sám používá.        

  Zajímavá byla reakce Hradního vícekancléře   pana Petra Hájka, kterou uvedl v polemice LN. Podle Hájka prezidentská milost vždycky zmaří práci policie /no prosím, asi/ a dodává, že to je prý její vlastní smysl. Bum. Jestli tomu rozumím, tak smysl prezidentské milosti je mařit práci policie. Podle pana Hájka by měl Marek Bodlak za své prohlášení v LN, cituji - "Mne to poměrně dost vytočilo. Já se na to dívám tak, že tato milost znevažuje čtyři roky práce policie, státního zastupitelství a soudu. "-  /Potud citace. /, rezignovat a vrátit diplom. Hájek dále žasne nad tím,  že si pana Bodlaka nezavolal ministr spravedlnosti, aby mu to objasnil. Pěknej vůl, co? Tedy mám na mysli Hájka. Předně bych si dovolil upozornit pana Hájka, že ve sdělení užívá pan Bodlak slůvko TATO. Tedy ne všechny milosti, ale právě tato. Dále nechápu, jak pan Hájek přišel na to, že pan Bodlak je blbec /prominte pane Bodlak, ale na mne to žvatlání Hájka tak působí/, který nemá o smyslu prezidentské milosti páru a měl by vrátit diplom. Já nic z toho, o čem Hájek mluví, v prohlášení pana Bodlaka nevyčetl, našel jsem tam jen, že ho to vytočilo/a nejenom jeho, můj dodatek/, takže to nesmí být vytočen, pane Hájek?, a že on se na to dívá tak, jak on to vidí. To podle Hájka taky nesmí. Tady nebyla žádná právní polemika o prezidentské milosti, tady byly jen pocity pana Bodlaka.

 Já nevím co ten titul pana Hájka obnáší a ani mě to moc nezajímá, zní to pro mě jako nějaký lepší lokaj, nevím, zda ho zdobí nějaký diplom, ale co vím je, že nemá žádné právo dávat rady pokud jde o rezignaci či vrácení diplomu. Nevím, kdo tu funkci pana Hájka dosazuje, snad prezident, no tak ten nový ho snad vymění, nebo z něho udělá aspon  méněkancléře. Tedy Hradního, jistě. To, že Klaus celou věc vysvětloval, i když blbě,  ačkoliv většinou lidem své skopičinky nevysvětluje, to ještě neznamená, že by byl hloupější než jeho Hradní vícekanclář, což pan Hájek chtěl patrně naznačit, ale že tentokrát opravdu znervozněl. Kdo ví. Třeba ví něco, co my nevíme. Jo a toho Hájka nevyhazujte. Dejte mu milost.       

Ladislav Vorel

Ladislav Vorel

Ladislav Vorel

O vsem, rad bych psal humorne a zabavne veci, ale zacal bych prispevkem Bratsi Masini, protoze me to trapi tak, jak snad kazdeho Cecha.

Clovek pred duchodem, 63 let star, svobodny, psani je byl a bude muj konicek.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora